Jak zostać instruktorem nauki jazdy, egzaminatorem?

Obecnie ogromną popularnością obok wszelkich innych szkoleń, cieszą się również kursy na instruktora czy egzaminatora nauki jazdy. Jak zatem uzyskać stosowne uprawnienia i pracować w takim zawodzie?

Aby zostać instruktorem nauki jazdy, należy przede wszystkim posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem (co najmniej od 3 lat). Innym, ważnym warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie wykształcenia minimum średniego, niekaralność oraz, oczywiście stosowne zaświadczenia lekarskie i psychologiczne.

3-miesięczne (200-godzinne) kursy na instruktora nauki jazdy kosztują dzisiaj obecnie od 1500 do 2500 złotych. Planując uczestnictwo w takim kursie warto również wcześnie zapoznać się z rynkiem pracy i możliwościami zatrudnienia w konkretnej szkole nauki jazdy lub bezpośrednio, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Samo szkolenie obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, na przykład: metodykę, pierwszą pomoc, psychologię, przepisy ruchu drogowego, techniki kierowania pojazdami, bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zajęcia praktyczne z kolei trwają nie mniej niż 84 godziny. W tym czasie kursanci uczą się technik prowadzenia samochodu od instruktorów prowadzących zajęcia oraz samodzielnie pokonują łuk na placu manewrowym oraz jeżdżą po mieście.

Aby zaś zostać egzaminatorem WORDu, prawo jazdy na pojazd egzaminacyjny (auto osobowe, autobus, auto ciężarowe czy z naczepą) musimy posiadać od co najmniej 6 lat oraz wykazać się zaświadczeniem o niekaralności. Kandydaci na egzaminatorów muszą dodatkowo ukończyć specjalistyczny kurs w określonym Wojewódzki Ośrodku Ruchu Drogowego, zakończony szeregiem egzaminów państwowych, zarówno w charakterze obserwatora, jak i egzaminującego.

Warto również pamiętać, że egzaminator musi posiadać wykształcenie wyższe (a nie tylko średnie jak w przypadku instruktora nauki jazdy). Koszt całego kursu dla egzaminatorów nauki jazdy okazuje się jednak obecnie dość kosztowny, wynosi bowiem średnio około 3000-3500 złotych, uprawnia jednakże do pracy egzaminatora w każdym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na terenie całej Polski.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16962 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-zostac-instruktorem-nauki-jazdy-egzaminatorem/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() # in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435